Coronavirüs Vakalarının %80’i Hafif; 37.251 Kişiden 812’si Yaşamını Yitirdi

 


Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, corona 9 Şubat itibariyle Çin’de 37.251 (2657 yeni kişi) kişiye bulaştı ve 812 kişi yaşamını yitirdi. Küresel ölçekte virüs 37.558 kişiye bulaştı. Çin dışında 24 ülkede 307 vaka tespit edildi. 17.000 vaka üzerinde gerçekleştirilen ayrıntılı araştırmalar ise bunların %80’inin hafif, %15’inin ağır ve %3’ünün çok ağır olduğunu gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre hastalananların %2’sinden azı yaşamını yitirdi; bunların çoğu çoklu organ yetmezliği yaşayan yaşlılar ve başka rahatsızlıkları da olanlardı.

Corona virüs dolayısıyla Ocak ayında Wuhan’da (Çin) hastaneye yatırılan 138 kişi üzerinde gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre, bu kişilerin %26’sı yoğun bakıma alındı ve %4.3’ü yaşamını yitirdi. Hastaların %41’ine virüsün hastanede diğer insanlardan bulaştığı tahmin ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre hastalananların %2’sinden azı yaşamını yitirdi; bunların çoğu çoklu organ yetmezliği yaşayan yaşlılar ve başka rahatsızlıkları da olanlardı.

Hastaneye kaldırılan bu 138 kişinin ortalama yaşı 56’ydı. Yaygın görülen semptomlar ateş (136 kişi, %98.6), yorgunluk (96, %69.6) ve kuru öksürüktü (82, %59.4). Bunların yanı sıra kas ağrısı (aşağı yukarı %35) ve nefes almada güçlük (aşağı yukarı %31) de görüldü. Hastaların yüzde onunda ateşlenmeden bir iki gün önce ishal ve mide bulantısı yaşandığı tespit edildi.

Michigan Üniversitesi’nde epidemiyolojist olarak çalışan Aubree Gordon’a göre, gastrointestinal semptomlar solunum enfeksiyonlarında yaygın olmadığından bu ishal ve mide bulantısı vakalarının başlarda virüsle ilişkilendirilmemiş olma ihtimali var. Bu hastaların virüs şüphesiyle tedavi altına alınmamasının hastane personeline coronanın bulaşmasını sağlayan önemli bir etken olduğu düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Son Yazılar

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler