COVID-19 Çocuklarda Kawasaki-Benzeri İnflamatuvar Semptomlarla İlişkilendirildi


Çocuklarda Kawasaki hastalığına benzer ağır inflamatuvar semptomlar gösteren bir hastalığın Covid-19’la bağlantılı olabileceği düşünülüyor. Küresel olarak çocuklarda Kawasaki benzeri semptomlar gösteren bir hastalığın Covid-19 salgınıyla birlikte artış gösterdiği kaydedildi. Kawasaki genelde beş yaşındaki çocukları etkileyen, kan damarlarında iltihaplanma yaparak kalıcı kalp hasarına neden olabilen bir hastalık, semptomları arasında ciltte kızarıklıklar ve ateş var. Resmi olarak Kawasaki teşhisi konması için çocukların belli sayıda semptomu göstermesi gerekiyor. Bunlar en ez beş gün süren ateş, gözlerde iltihap, ciltte kızarıklık, lenf bezlerinde şişkinlik, dilin çilek-kırmızısı bir renk alması olabilir. Kawasaki hastalığının tam olarak neden ortaya çıktığı bilinmiyor ama genelde viral bir enfeksiyon esnasında veya sonrasında ortaya çıkması COVID-19’un bu son artışla bağlantısı olma ihtimalini artırıyor.

2005 yılında yayımlanan bir araştırma geçmişte retrovirüsler, Epstein-Barr virüsü ve klamidyanın hatta şimdi NL63 dediğimiz bir korona virüsü türünün de Kawasaki hastalığıyla bağlantılı olabileceğini göstermişti.

Le Monde’un haberine göre 1 Mart’tan itibaren Fransa’da 125 atipik Kawasaki semptomları gösteren vaka kaydedildi. Bu semptomlardan mustarip olan çocukların hepsi öncesinde SARS-CoV-2 virüsünü kapmıştı. Vakaların yarısında miyokardiyum -kalp kası- iltihabı görüldü. Lyon Kadın Anne ve Çocuk Hastanesi’de romatolog pediyatrist olarak çalışan Alexandre Belot “Bu ağır inflamatuvar sendromlarla Covid-19 arasında bir bağ olduğu bulundu” diyor.

Fransa’da 1 Mart ve 11 Mayıs tarihleri arasında, ortalama 8 yaşındaki çocuklarda bu tür 125 vaka kaydedildi. Fransa ulusal kamu sağlığı kurumunun (SPF) 14 Mayıs tarihli haftalık Covid-19 bülteninde “9 yaşında bir erkek çocuğu bir comorbidite geliştirdi ve sistemik miyokardi iltihabı çerçevesinde yaşamını yitirdi” diyor. Bu vakalarda çocukların tamamı semptom göstermeyen veya hafif semptomlar gösteren Covid-19 hastalığı geçirmişti. Bu vakalar büyük pandemi salgınından dört hafta sonra meydana geldi. Atipik Kawasaki semptomları gösteren bu hastalık 20 Nisan’da zirve noktasına ulaştı. Sonrasında ise SPF yeni vaka sayısının ciddi oranda azaldığı belirtti.

Pediyatri uzmanları toplulukları 27 Nisan’da uyarıda bulunarak “coğrafi dağılımın korona virüsünün bulunduğu yerlerle aynı olduğunu” belirtti. Vakaların yarısından çoğu (%58) Ile-de-France bölgesinde kaydedildi. İtalya, İspanya, İsviçre ve ABD’de de çocuklarda benzer vakalar görüldü.


Kawasaki semptomlarına benziyor

Semptomlar arasında ateş, konjonktivit, kırgınlık, dudaklarda kuruma, kızıl hastalığına benzer kızarıklıklar, lenf bezlerinde şişkinlik yer alıyor. Fransa’da bütün bu çocuklarda ve ergenlerde ciddi bir iltihaplanma görüldü. Uzmanlar bunun Kawasaki’ye benzediğini söylüyor. Vakaların çoğunda çocukların sağlık durumunun iyiye gittiği kaydedildi.

Birleşik Krallık’ta bu vakaların çoğunda çocukların Afrika, Antiller ve Kuzey Afrika kökenli olması genetik bir faktörün de mevcut olabileceğini düşündürüyor. “Fransa Ulusal Enformasyon ve Şahsi Haklar Komisyonu (CNIL)’na vakaların etnik kökenine dair talepte bulunduk, Fransa açısından bu faktör önemli” diyor Alexandre Belot.

13 Mayıs’ta Covid-19’dan ağır etkilenen İtalya’nın Bergamo kentinde yapılan bir araştırmada, Şubat ortasından itibaren Nisan ayına kadar, ülkede Covid-19’un etkisinin henüz o kadar hissedilmediği Ocak ve Şubat başına kıyasla “Kawasaki benzeri bir hastalığın 30 kat artış gösterdiği” belirtildi.

Live Science dergisi, doktorların bu duruma “Kawasaki’ye benzer şekilde kendini gösteren” “çoklu sistem enflamasyonu” dediğini belirtiyor.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Son Yazılar

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler