Kahve İçmek DNA’da Epigenetik Değişimler Yapıyor Olabilir


Rotterdam Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Mohsen Ghanbari ve ekibi, yaklaşık 16.000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, kahve tüketiminin bazı genlerin ifade edilme biçimini değiştirdiğini gösterdi. Araştırmacılar kahvenin sağlığa faydalarının nedeninin bu olabileceğini düşünüyor. Kahve tüketen kişilerin belli hastalıklara -mesela kalp hastalıkları- yakalanmaya daha az meyilli oldukları biliniyordu ancak şimdiye kadar bunun nedeni ortaya çıkarılamamıştı.  

Araştırmada kahve tüketiminin belli epigenetik işaretlerin (DNA’nın kimyasal etiketleri) oluşmasıyla bağlantılı olduğu bulundu, bunun da kişinin genel sağlığına etkisi olduğu düşünülüyor. 

DNA dizilimini değiştirmeyen ama gen aktivitesini etkileyebilen DNA değişimlerine epigenetik değişimler denir. Tek tek genlere eklenen kimyasal bileşenler bu genlerin etkinliğini/ifadesini düzenleyebilir, bu değişimlere epigenetik değişiklikler denir. Epigenomda kişinin DNA’sının (genom) tamamına eklenmiş olan kimyasal bileşenler bulunur, bu şekilde genomdaki bütün genlerin ifadesi düzenlenir. Epigenomda yer alan kimyasal bileşenler DNA diziliminin bir parçası değildir, bunlar DNA’nın üzerinde veya ona bağlıdır (epi- Yunanca üzerinde demektir). Epigenetik değişimler, hücreler bölündüğünde de muhafaza edilir, hatta bazı durumlarda bir sonraki nesillere aktarılabilirler. Kişinin beslenme biçimi gibi çevresel etkiler de epigenomu etkileyebilir. 

Araştırmada kahve tüketiminin belli epigenetik işaretlerin (DNA’nın kimyasal etiketleri) oluşmasıyla bağlantılı olduğu bulundu, bunun da kişinin genel sağlığına etkisi olduğu düşünülüyor. 

Bilim insanları kahve tüketimine bağlı bilhassa metil grubu olarak anılan epigenetik işaretleri 16.000 kadar kişi üzerinde araştırdı. 

Bunun sonucunda kahve tüketiminin DNA’nın 11 gen bölgesinde metil grubu işaretlerini yenileyebileceği görüldü. Bu sonuç, yaş, vücut kitle indeksi, alkol kullanımı, cinsiyet gibi faktörlerin yaratabileceği farklar göz önünde bulundurulduğunda da geçerli kaldı. 

Metil grupları genellikle sindirimde, zararlı kimyasal ürünlerin işlenmesinde ve enflamasyonla başa çıkmada rol oynayan genlerle ilişkilendiriliyor. 


Araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Son Yazılar

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler