Katherine Johnson: Soğuk Savaş ABD’sini Uzaya Taşıyan Kadın


Soğuk Savaş döneminde ABD’yi uzaya götüren tasarımların arkasındaki isim olan Katherine Johnson’u dün kaybettik. Nasa’da matematikçi olarak çalışan Johnson, 24 Şubat 2020’de 101 yaşında yaşama gözlerini yumdu. 2016 yılında Theodore Melfi’nin çektiği Hidden Figures isimli film ondan ilham almıştı.

ABD, 1961 yılında, uzaya ilk insanlı seyahati gerçekleştirerek Alan Shepard’ı basit yörüngesel uçuşa gönderdiğinde güzergahın analizini Johnson yapmıştı.

Verge dergisinin haberine göre, Neil Armstrong’un o meşhur “insanlık için büyük adımı” da dahil olmak üzere ABD’nin uzay çalışmalarının dönüm noktası olan pek çok keşfin arkasında Johnson’un 33 yıllık kariyerinde gerçekleştirdiği çalışmalar var. Ancak katkıları pek çok bilim kadını gibi on yıllar sonra hak ettiği takdiri gördü. Kadın olmasının yanı sıra siyah olmasının da bunda şüphesiz etkisi olmuştu. Johnson, Virginia’da yer alan NASA’nın öncüsü Ulusal Havacılık Danışmanlığı Komitesi’nde (NACA) 1953 yılında işe başladığında siyah kadın matematikçiler ayrı bir birimde çalıştırılıyordu.

1962 yılında dünyanın yörüngesinde seyahat eden ilk astronot olan John Glenn, ilk uçuşunun bilgisayar hesaplarını onun kontrol etmesini istemişti.

Nasa’ının müdürü Jim Bridenstine dün resmi Twitter hesabında verdiği taziye mesajında, “NASA ailesi, Katherine Johnson’un cesaretini ve o olmasa elde edemeyeceğimiz büyük başarıları asla unutmayacak” dedi.


 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Son Yazılar

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler