Lama Antikorları Covid-19 Tedavisinde Kullanılabilir

 


Cell dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, lama kanında bulunan antikorlar Covid-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 virüsünün hücreye girişine mani olabilir.

Belçika’da Ghent Üniversitesi’nin çiftliğinde yaşayan Winter isimli lamanın kanındaki antikorlar Covid-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsünü de etkisiz hale getirdi.

Araştırmanın yazarlarından Texas Üniversitesi’nden Jason McLellan, “bunlar, SARS-CoV-2’yi etkisiz hale getirdiği bilinen ilk antikorlar arasında yer alıyorlar” diyor.

Araştırmacılar dört yıl önce yapılan ve Winter isimli dokuz aylık bir lamanın kanında bulunan antikorların SARS-CoV-1 ve MERS-CoV virüslerini altı hafta için etkisiz hale getirdiğini gösteren araştırmanın sonuçlarına dayanarak bu defa aynı durumun Covid-19 için geçerli olup olmadığını denedi. Belçika’da Ghent Üniversitesi’nin çiftliğinde yaşayan Winter’ın kanındaki antikorlar Covid-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsünü de etkisiz hale getirdi.

Lamalar uzun zamandır antikor araştırmalarında kullanılıyor. Lamaların kanında bulunan antikorlar, H.I.V ve gribal enfeksiyon araştırmalarında da kullanılmış, her iki virüse karşı da umut vaat eden sonuçlar vermişti.

İnsanlar iki tür protein zincirinden -ağır ve hafif- ibaret tek bir tür antikor üretir. Bu iki protein zinciri Y şeklini oluşturur. Ağır-zincirli proteinler Y’nin tamamını sarar, hafif-zincirli proteinlerse Y’nin sadece kollarına değer. Lamalar ise iki tür antikor üretir. Bunlardan biri boyutları ve yapısı gereği insan antikorlarına benzer. Diğeri ise daha ufaktır.

Lamaların kanında bulunan antikorlar, H.I.V ve gribal enfeksiyon araştırmalarında da kullanılmış, her iki virüse karşı da umut vaat eden sonuçlar vermişti.

Lama antikorları da Y şeklindedir ama hafif-zincirli proteinlere sahip olmadığı için bu Y’nin kolları daha kısadır. Bu daha ufak antikor, Covid-19’a sebep olan SARS-CoV-2 gibi dikenli proteinlerin -bu dikenli proteinler sayesinde virüs konak hücrelere girer- ufak ceplerine ve yarıklarına erişebilir. Bu yüzden lama antikoru virüsleri etkisiz hale getirmek için daha etkilidir.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Son Yazılar

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler