Maria Sibylla Merian: 17. Yüzyılda Yalnız Seyahat Eden Bir Bilim Kadını

 


11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü’nde 17. yüzyılda yaşamış bu etkileyici bilim kadınını analım istedik.

“Zamanımı böcekleri inceleyerek geçirirdim. Öncelikle Frankfurt’ta memleketimdeki ipek böcekleriyle başladım. Diğer tırtılların güzel kelebeklere veya güvelere dönüştüklerini, ipek böceklerinin de bunu yaptığını fark ettim. Sonra dönüşümlerini takip etmek için bulabildiğim bütün tırtılları toplamaya başladım”.

Tırtıllar, Kelebekler (Arsenura armida) ve Çiçek (Pallisaden BoomErythrina fusca), 11. Çizim, Metamorphosis Insectorum Surinamensium (1705)

Frankfurt doğumlu Maria Sibylla Merian natüralist, entomolojist ve botanik çizeriydi. Surinam’a gezilerinde karşılaştığı bitkileri ve böcekleri çizdi. Aşağı yukarı 186 böcek türünün yaşam döngüsünü kaydetti ve kaleme aldı. Bu eserleri metamorfozun tabiatını gözler önüne serdi. Kelebeklerin yaşam döngüsü üzerine çalışmalarından önce pek çok kişi bu hayvanların “çamurdan doğduğuna” inanıyordu. Çalışmalarını zamanının bilim dili olan Latince değil Almanca kaleme aldığından böceklerde metamorfoza ilişkin çarpıcı keşifleri çağdaşı bilim insanları tarafından göz ardı edildi.

Kurbağanın ve mavi çiçeğin metamorfozu. 1701-1705. Kağıt üzerine suluboya ve guvaş. Kaynak: Minneapolis Art Enstitüsü (Mia).

Surinam’a kendi kaynaklarıyla, resmi olmayan geziler düzenlemesi o zamanın kodlarına göre kadınlardan beklenmeyen bir davranıştı. Zaten daha on üç yaşında botanik ressamı olan üvey babası Jocab Marrel’in etkisiyle böcekleri ve bitkileri resmetmeye başlamıştı.

“Zamanımı böcekleri inceleyerek geçirirdim. Öncelikle Frankfurt’ta memleketimdeki ipek böcekleriyle başladım. Diğer tırtılların güzel kelebeklere veya güvelere dönüştüklerini, ipek böceklerinin de bunu yaptığını fark ettim. Sonra dönüşümlerini takip etmek için bulabildiğim bütün tırtılları toplamaya başladım”, diyor Merian Metamorfoz kitabının önsözünde.

Metamorphosis Insectorum Surinamensium (1705) adıyla yayımlanan bu kitapta Merian 1699 yılında, Amsterdam şehrinden aldığı fonla küçük kızıyla çıktığı Surinam gezisinde topladığı örnekleri sergiler. Öncesinde 1675, 1677 ve 1680 yıllarında gravür derlemeleri yayımlamış, 1685 yılında kocasını terk ederek dini bir komüne yerleşmiştir. Tek başına seyahat eden, bilimsel çizimleriyle geçimini sağlayan, zamanının toplumsal cinsiyet kodlarının dışına çıkmış bir kadındır Merian.


  • Başlıktaki görsel: Cacao (1705) Surinam’ın böcekleri cildinden alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Son Yazılar

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler