Samanyolu Benzeri En Eski Galaksi Bulundu


New Scientist’in haberine göre, evrenin ilk zamanlarında oluşmuş, Samanyolu gibi disk şeklinde bir galaksi bulundu. DLA0817g adı verilen bu galaksi, bildiğimiz en eski disk şeklindeki galaksiden 2.5 milyar yıl önce oluşmuş. Normalde Büyük Patlama’dan sonra evrenin ilk dönemlerinde oluşan galaksiler pütürlü bir yapıya sahiptir. Ancak bu galaksinin beklediğimizden çok daha pürüzsüz olduğu görüldü. Bu da daha önce görülmemiş türden hızlı bir galaksi oluşumunun kanıtı. Bu durum, samanyolu gibi disk şeklindeki galaksilerin evrenin tarihinde sandığımızdan daha erken bir dönemde şekillenmeye başladığı anlamına gelebilir.

Almanya’da Max Planck Astronomi Enstitüsü’nden Marcel Neeleman ve meslektaşları evrenin erken döneminde pütürlü olmayan bir galaksi buldu. Bu galaksi Büyük Patlama’dan sadece 1.5 milyar yıl sonra oluşmuş.

Evrene dair mevcut modellerimiz, Büyük Patlama’nın ardından ilk birkaç milyar yılda, karanlık madde kümelerinin sıcak gazları çekmesi sonucunda galaksilerin oluştuğunu öne sürer. Bu şekilde oluşan galaksilerin gençliklerinde şekillerinin bozuk ve pütürlü olmasını bekleriz.

Ancak durum hep böyle değildir. Almanya’da Max Planck Astronomi Enstitüsü’nden Marcel Neeleman ve meslektaşları evrenin erken döneminde pütürlü olmayan bir galaksi buldu. Bu galaksi Büyük Patlama’dan sadece 1.5 milyar yıl sonra oluşmuş.

Ancak bu kadar erken bir dönemde oluşmasına rağmen bu galaksi, kozmosun ilk dönemlerinde oluşan galaksilerin aksine Samanyolu gibi disk şeklinde ve oldukça düzgün görünüyor. DLA0817g adı verilen bu galaksi, bildiğimiz en eski disk şeklindeki galaksiden 2.5 milyar yıl önce oluşmuş.

“Gördüğüm diğer erken dönemli galaksiler tren enkazına benziyor, her yerde gaz kümeleri var ama bu öyle değil,” diyor Neeleman. Ancak sıcak gazdan oluşmuş olsaydı, Büyük Patlama’nın ardından bu kümelerin düzleşip belli bir disk şeklini alması için yeterince zaman olmazdı.

DLA0817g adı verilen bu galaksi, bildiğimiz en eski disk şeklindeki galaksiden 2.5 milyar yıl önce oluşmuş.

Araştırmacılar bu galaksinin soğuk hızlanma denilen bir süreç içerisinde oluştuğunu düşünüyor, bu durumda gaz kümeleşmek yerine düzgün bir biçimde galaksinin içinde akıyor. Bu sürecin, evrenin ilk dönemlerinde daha hızlı bir biçimde galaksinin disk şeklini almasına mahal verecek şekilde gazın dağılmasını sağladığı düşünülüyor.

Bu şekilde oluştuğu düşünülen, evrenin ilk dönemlerine ait ilk galaksi DLA0817g. Ancak araştırmacılar böyle başka galaksiler de olduğunu düşünüyor.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Son Yazılar

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler